23 серпня 2020 р.

29 цікавих фактів про Україну

 

Неповторна краса💙💛 української землі століттями надихала на творчість, а славна історія завжди буде приводом для гордості. Унікальні звичаї, неповторна культура, працьовиті і творчі люди віками вигідно виділяли Україну поміж інших Європейських країн. Напередодні Дня Незалежності пропонуємо вам підбірку з 29 фактів про Україну, якими варто пишатися. Насправді, їх в тисячі разів більше. Бо за нами - тисячолітня історія.

🇺🇦1. Найстародавніша мапа, а також найстародавніше поселення Homo Sapiens знайдено в Україні у селі Межиріччя Рівненської області. Їм 14,5-15 тисяч років. Мапу вибито на кістці мамонта.

🇺🇦2. Старший за Єгипетські піраміді та Стоунхендж, поблизу Мелітополя у запорізькому степу знаходиться таємничий комплекс Кам'яна могила, який є однією з цивілізаційних колисок світу.

🇺🇦3.  У Києві на Печерських пагорбах на новому флагштоці майорить  найвищий та найбільший національний прапор країни🇺🇦. Висота флагштоку майже 90 метрів, а вага – 32 тонни. Полотнище прапора – розміром 16 на 24 метри.

🇺🇦4. Автором першої в світі конституції вважається український гетьман Пилип Орлик. Конституція Пилипа Орлика була написана 1710 року і вона визнана, як перша в світі конституція в сучасному розумінні. До порівняння, конституцію США було прийнято лише 1787 року, Польщі та Франції 1791, а конституцію Канади взагалі через 157 років 1867-го. Саме Пилип Орлик першим встановив стандарт демократичного поділу владних повноважень між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади. На жаль, Пилип Орлик не зміг реалізувати проект незалежної Української держави, а його конституція, яку він написав у засланні, так і не набрала чинності.

🇺🇦5. Острозька академія – перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, найстаріша українська науково-освітня установа. У 1576 році князь Острозький Костянтин-Василь заснував слов’яно-греко-латинську академію в Острозі.

🇺🇦6. В Україні розташовані власні 7 чудес (це об'єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: Стародавнє місто Херсонес, Софійський собор і Києво-Печерська лавра, Незаймані букові ліси Карпат, Ансамбль історичного центру Львова, Резиденція митрополитів Православної церкви Буковини і Далмації, Пункти геодезичної дуги Струве, дерев'яні церкви Карпатського регіону).

🇺🇦7. Українська мова багата на цікавинки! Вона відрізняється від решти східнослов’янських мов своєю милозвучністю та унікальними словами та правилами. Відповідно до даних Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів. Перші слова з української мови були записані в 448 році нашої ери. Тоді візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав слова «мед» і «страва». На відміну від решти східнослов’янських мов, іменник в українській має 7 відмінків. Як ви зрозуміли, вирізняє нас кличний відмінок, який існує також в латині, грецькій і санскритській граматиках.

🇺🇦8. Більше 125 тисяч історичних, археологічних пам'яток, музеїв. 10 мільйонів експонатів. 14 тисяч пам'яток архітектури. Більше тисячі об'єктів паркового мистецтва. 46 історичних культурних заповідників. Це все - в Україні.

🇺🇦9. В 1853 році у той час як весь світ рятувався від темряви свічками, в Україні у місті Львів вперше у світі засвітила гасова лампа. Зараз на місці її створення розташований львівський музей-ресторан "Гасова Лямпа".

🇺🇦10. Українські винахідники дали світу гелікоптер (Ігор Сікорський), безкровний аналіз крові (Анатолій Малихін), за 14 років до винаходу апарату - перший ренгенівський знімок скелету (Іван Пулюй), кінескоп (Йосип Тимченко), електричний трамвай (Федір Піроцький) та багато інших винаходів.

🇺🇦11. Мед — один з найбільш корисних натуральних продуктів, а завдяки П.І. Прокоповичу, який винайшов рамковий вулик його добування стало набагато зручнішим. Україна входить до п'ятірки світових виробників меду в світі.

🇺🇦12. Якщо говорити про вклад України в літакобудування, то не можна оминути увагою найбільший літак у світі АН-225 «Мрія». Український літак Ан-225 Мрія встановив 462 авіаційних рекорди, з них понад 240 світові. Його спроєктували на Київському механічному заводі. Літак перевіз найтяжчий в історії авіації вантаж — 253,8 тонни.

🇺🇦13. Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На You tube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів.

🇺🇦14. Людина, яка вшанована найбільшою кількістю пам’ятників у світі – Тарас Шевченко – геніальний український поет, мислитель і художник. Пам’ятники відомому українському поетові Тарасу Шевченку встановлені в 1500 місцях по всьому світу.

🇺🇦15. Найдовший музичний інструмент у світі — це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів. Трембіта – конічна дерев’яна труба без бокових отворів. Її довжина може досягати чотирьох метрів. Діапазон трембіти – дві з половиною октави. Її звуки чути більш ніж за десять кілометрів. Цей традиційний для жителів українських Карпат інструмент і досі використовується. Трембітарі сповіщають горян про важливі події.

🇺🇦16. Українець Дмитро Яворницький створив найповніше дослідження життя українських вояків – козаків Запорізької січі. Завдяки йому створили колекцію з 75 тисяч експонатів, пов'язаних із Запоріжжям і Півднем України, які нині зберігаються в Дніпровському державному історичному музеї.

🇺🇦17. Київська статуя "Батьківщина-мати" вдвічі вища, ніж нью-йоркська статуя Свободи та бразильська статуя "Христа-Спасителя".

🇺🇦18. В містечку Бердичів (Житомирська область) в костелі Святої Варвари 14 березня 1850 р. місцева красуня Евеліна Ганська була повінчана з Оноре де Бальзаком. Весілля – не єдина подія, що пов’язувала французького письменника з Україною. У листі до Лори де Сюрвіль Бальзак поділився враженнями про Київ: «…Ось я й побачив цей Північний Рим, це місто з трьомастами церквами, з багатствами Лаври і Святої Софії українських степів. Добре поглянути на це ще раз…». У цьому ж містечку тривалий час жив Фредерік Шопен, який крім написання музики також керував роботами з реставрації тамтешнього органу.

🇺🇦19. Пабло Пікассо був у захопленні від робіт української художниці Катерини Білокур (1900-1961). Коли в 1954 р. він побачив її роботи на виставці, то сказав, що вони геніальні і порівняв Катерину Білокур з відомою всьому світові художницею Серафін Луіс.

🇺🇦20. Українець Іван Піддубний, перший шестиразовий чемпіон світу з греко-римської боротьби, феноменальний атлет, який не програв жодного турніру в своєму житті, хоча завершив виступи в 70-річному віці. Коли в СРСР йому видали паспорт з національністю "русский" і написаним по-російськи прізвищем, власноруч змінив свої дані в документі на "Піддубний" і "українець".

🇺🇦21. На території України зосереджено 1/4 всіх запасів чорнозему на планеті. Чорноземні ґрунти при правильній обробці дають найбільшу кількість врожаю. Під час Другої Світової війни, німці навіть вивозили чорнозем на потягах.

🇺🇦22. Український художник Іван Марчук увійшов до сотні геніїв сучасності. Він посів 72-е місце в цьому рейтингу за версією британської газети The Daily Telegraph.

🇺🇦23. Одна з найкращих кінострічок світу - "Земля" Олександра Довженка. Цікаво, що у фільмі Вуді Аллена "Манхеттен" герої йдуть у кіно, щоб подивитися саме творіння Довженка.

🇺🇦24. В Україні розташована найбільша в Європі пустеля. Олешківські піски часто називають українською «Сахарою». Площа пісків, які розкинулися на території кількох районів Херсонської області, становить понад 160 тисяч гектарів.

🇺🇦25. Про Мертве море та його лікувальні властивості чули, певно, всі. Але далеко не кожен знає, що в Херсонській області є неймовірно солоне рожеве озеро, яке вважається залишком Лемурійського моря. Корисні властивості його води порівнюють із Мертвим морем та навіть стверджують, що українська його версія має кращий вплив на здоров’я людини.

🇺🇦26. У Чорному морі виявили єдину в світі підводну річку. Британські вчені знайшли на дні Чорного моря єдину в світовому океані підводну річку. Це відкриття зробили вчені з університету англійського м. Лідс, які проводили тут наукові дослідження. З’ясувалося, що довжина річки становить 37 морських миль, ширина – більше півмилі, а швидкість течії води – 4 милі на годину (близько 7,5 км/г). Було також відзначено, що річка переносить колосальні обсяги води – 22 тис. кубічних метрів на секунду. Якщо б ця річка перебувала на суші, то, посідала б шосте місце в світі за цим показником. Водний потік утворений проникненням через протоку Босфор більш солоної води Мармурового моря в менш солоне середовище Чорного моря. Таким чином, вода в річці відрізняється високою концентрацією солі.

🇺🇦27. Найдовша печера в Україні має назву «Оптимістична» й розташована вона на Поділлі, це гіпсова печера на глибині 20м що тягнеться на 216 км. Це найдовша гіпсова печера у світі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.

🇺🇦28. Український школяр із Закарпаття Валентин Фречка придумав технологію, як із опалого листя можна виготовляти папір, презентував свій винахід на Міжнародній олімпіаді геніїв у США і отримав за нього золоту медаль.

🇺🇦29. Першу кав’ярню у Європі відкрив українець Юрій Кульчицький. Йому вдалося врятувати Відень від османської облоги, за що він отримав на знак подяки  значні запаси кави та будинок, де згодом відкрив першу кав’ярню.


Немає коментарів:

Дописати коментар